top of page

MEDİTASYONDA DİKKATİ TOPARLAMA

Güncelleme tarihi: 1 Ara 2022

Adım 1: Rahat bir nokta belirleyin

Kendinize kolayca ulaşabileceğiniz ve dolayısıyla meditasyondan kaçmanız için size bahane yaratmayacak kişisel bir yer hazırlayın. Bu yer, oturma odanız, yatak odası, bahçe veya mutfak vb. olabilir. Yer seçiminde önemli olan seçtiğiniz yerin size esenlik hissi vermesidir. Meditasyon sırasında herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok, ancak bazıları bir mum, tütsü yakmanın veya rahatlatıcı bir müziğin kendilerine yardımcı olduğunu düşünüyor. Bu alanı kendi isteklerinize göre düzenleyin ki, meditasyon zamanı geldiğinde oraya gitmek için can atın.

Adım 2: Rahatça Oturun

Yerde bağdaş kurmak size rahat gelmiyorsa, bir yastık veya bir tabure kullanabilir, sırtınızı duvara yaslayabilir ve hatta bir sandalyede de ya da hamakta oturabilirsiniz. Önemli olan kendinizi rahat hissetmenizdir, böylece meditasyon sırasında kafanız dağılmaz. Ancak, omurganızın hep dik ve rahat olduğundan emin olun.

Adım 3: Merkeze dönmek için derin derin nefes alın

Meditasyonun en önemli kısmı biri de nefestir. Sırtınız dik bir şekilde rahatça otururken, kalbinizde hassas bir farkındalık yaratın. Gülümseyin. Daha sonra, burnunuzdan yavaşça nefes alırken, kollarınızı vücudunuzun iki tarafından yukarı doğru kaldırın ve ellerinizi başınızın üstünde Namaste pozisyonunda birleştirin. Sonra, yine burnunuzdan yavaşça nefes vererek, ellerinizi yavaşça başınızın yanından aşağı indirin ve Namaste pozisyonundayken kalbinizin tam üstüne getirin. Soluk alıp verme alıştırmasını üç kez tekrar edin.

Adım 4: Vücudunuzu tarayın

Omurganızın dik durduğundan emin olarak, farkındalığınızı ayaklarınıza kaydırın, ayaklarınızın nasıl hissedildiğini fark edin, sonra nazikçe vücudunuzu ayak parmak uçlarından, başınıza kadar tarayın ve her bir bölgesinin tamamen gevşediğinden emin olun. Vücudunuzun her bir bölgesini nasıl hissettiğinize ve gergin bir nokta olup olmadığına dikkat edin, gergin bir noktaya geldiğinizde, o bölgeyi fark edip rahatlatın. Pek çok kişi omuzlarının, sırtının üst kısmının ve dizlerinin gergin olduğunu hisseder. Yine gerilimin en çok hissedildiği yerlerden biri de çene ve alındır, bu yüzden alnınızı ve çenenizi gevşetmeyi de unutmayın.

Adım 5: Düşüncelerinizi gözlemleyin

İlk olarak, sırtınızın hala dik bir pozisyonda olduğundan emin olun. Farkında olmadan, kamburlaşabiliriz. Zihninizdeki düşüncelerin farkına varın. İlk başta, bunlar çoğunlukla yapılması gereken işleriniz olacaktır. Alışveriş listeleri, çocuklar, akşam yemeğine ne pişirileceği, gidilecek yerler, aranacak kişiler vb. Elbette bunları düşünmeniz çok normal. Ancak bu defa, bu düşünceler kafanızda gezinirken, sizin dışarıda olduğunuzu ve sadece bir tanık olduğunuzu varsayın ve düşüncelerinizin geçip giderken onları sadece izlediğinizi düşünün. İşte hepsi bu. Düşünce içinden ortaya çıkabilecek herhangi bir duyguya bağlanmadan sadece gözlem yapın. Zihninizin farklı bir noktaya gittiğini fark ettiğinizde, dikkatinizi yine kalp merkezinize yoğunlaştırın.

Adım 6: Meditasyonu bitirin

Birkaç dakika boyunca düşüncelerinizi gözlemledikten sonra, bir süreliğine farkındalığınızı kalbinize geri kaydırın ve burada kalın. Sonra kendinizi yavaş yavaş çevrenize adapte edin. Yavaşta kalkın ve gününüze kaldığınız yerden devam edin. Yarattığınız farkındalığı bir sonraki meditasyonunuza kadar içinizde taşımaya çalışın. Her gün 3,5 dakika ile başlayabilir, zaman içinde kendinizi daha rahat hissettikçe bu süreyi uzatabilirsiniz. İşe yaramıyor gibi hissetseniz de vazgeçmeyin. Meditasyonun pozitif etkilerini hissetmeniz zaman alacaktır, dolayısıyla kendinize biraz zaman tanıyın; meditasyonun yaşam kalitenizi nasıl arttırdığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page