top of page

SAĞLIĞINIZI ERTELEMEYİN!

Egzersiz yapmanın bilinen birçok faydası var. Bu faydaların en başında yaşam kalitesini artırmak geliyor. Düzenli olarak yapacağınız egzersizlere öncelikli hedeflerinize ulaşırken farkında olmadan yaşam kalitenizi artırırsınız.

Günlük hayatta rutin olarak yaptığınız tüm aktiviteleri çok daha rahat ve kolay bir şekilde yapmaya başlarsınız. Yaptığınız egzersizlerle hem fiziksel hem de düşünsel olarak çok daha sağlıklı ve dinç bir bünyeyle yaşamınıza devam edebilmek mümkün. Ancak zaman zaman hepimizde olduğu gibi egzersiz yapmak için gerekli motivasyonu bulmakta zorlanırız. Bu noktada kendinizi motive etmek için yapmanız gereken şey spor aralıklarınızı minimum sürede tutmak olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; bir karar verdiniz ve spora başladınız. Yavaş yavaş bir rutin oluşmaya başladı fakat herkesin zaman zaman yaşadığı gibi, bir gün uyandığınızda kendinizi iyi hissetmediniz ve bugün spor yapmasam da olur cümlesi kulaklarınızda çınlamaya başladı. Bunu bir aksiyona çevirdiniz ve bir günden bir şey olmaz diyerek o gün spora gitmediniz.

Spora ara verdiğiniz bu süreçte kaslarınız çalışmayacaktır. Çalışmayan kaslarda kütle kaybı meydana gelmesi son derece normal olarak karşılanır. Fakat bu kaybın spora verilen aranın artmasıyla gözle görülür farklara yol açacağının da bilincinde olmak gerekir. Bunun zincirleme bir şekilde devam edebileceğiniz unutmayın.

Spora ara verdiğiniz günün ertesi günü “bir tatlı kaçamağından bir şey olmaz” ve ilerleyen günlerde de “bugün spora gitmeyeyim nasılsa hafta başı yeniden başlayacağım” gibi cümlelerle hem zihninizi hem bedeninizi kandırmış olursunuz. Önemli olan günler geçip gitmeden gerekli motivasyonu bulmak ve yeniden başa dönmemek için hem sağlıklı beslenmek hem de sporda devamlılığı yakalamaktır.

KENDİNİZE BİR HEDEF BELİRLEYİN!

Düzenli egzersiz yapma kararınızı verdikten sonra öncelikle kendinize kısa vadede ne yapmak istediğinizi ve neyi hedeflediğinizi sorun ve bu yönde ilerlemeye başlayın. Eğer bir eğitmenle çalışıyorsanız belirlediğiniz bu hedefi ona net bir şekilde aktarın ve size sunulan program üzerinden düzenli olarak çalışmaya başlayın. Unutmayın, bir hedef belirlemek yolun yarısıdır.

EĞLENMEK ÖNEMLİ

Spor yaparken çoğumuz eğlence konusunu göz ardı ederiz. Oysa ki egzersiz yaparken eğlenmek hedefinize çok daha kolay ve keyifli bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak. Bizler, Mamacademy ailesi olarak sağlıklı ve güvenli bir şekilde egzersiz yapmanızı sağlamanın yanı sıra eğlenerek spor yapmanızı da teşvik ediyoruz. Gerek stüdyodaki müziklerimizle gerek Antigravity Fitness derslerimizde, hamak üzerinde yaptığımız eğlenceli derslerimizle spordan uzaklaşmanızı engelleyerek sizlere bir rutin oluşturma fırsatı veriyoruz.

RUTİNİNİZİ OLUŞTURMAYA BAŞLAYIN

Hayatınızda diğer aktiviteler için nasıl bir rutininiz varsa, yemek yemek, işe gitmek veya dostlarınızla buluşmak için nasıl bir zaman planlaması yapıyorsanız spor için de bu şekilde bir planlama yapın. Bu rutini daha kolay bir şekilde oluşturmak için günlük aktivitelerinizde bir takım değişikliğe gidin. Asansör kullanmayı bırakarak veya boş kaldığınız zamanlarda abur cubur yiyeceklerle televizyon karşısında uzanmak yerine yürüyüş yaparak hareketsizlik zincirinizi kırabilir ve bir rutin kurmak konusunda adım atmayı düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki hayatınızı ertelediğiniz her gün sizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak geriye atacak. Spor yaptığınız bir günün sonunda çok daha sağlıklı ve aktif olarak günlük yaşamınıza devam ettiğinizi göreceksiniz. Böylelikle kısa vadede hedeflerle başlayıp uzun vadede yani hayatınızın tümünde hedeflerinize ulaşabilir ve güçlü bir bağışıklıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Sporla kalın!11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page