top of page

Ramazan'a özel Nisan ayında ClubMAM'da!

Ramazan ayında beslenme ve egzersiz nasıl yapılmalı?


Ramazan'da doğru beslenme tarzı ve egzersizlerle metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyebilir, kilo almadan oruç tutabilir ve hatta yağ yakabilirsiniz.Özellikle spora yeni başlayanlara ve yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp rahatsızlıkları olanlara haftada üç kez, düşük şiddet ve yoğunlukta, kalp hızını arttırmayan ve terletmeyen 30-45 dakika süreli düşük tempolu yürüyüş, yüzme, Pilates, Yoga ve HammockYoga gibi egzersizler önerilir.
Bu uzman görüşleriyle beraber Nisan ayında Ramazan'a özel ders programımızda düşük şiddetli ve rahatlatıcı derslerimiz yer almaktadır. Ama elbette uzun zamandır bizimle beraber yol alan ileri seviye öğrencilerimiz için challenge derslerimizi de unutmadık :)


Sakinleştirici, dingin ve derin esneme içeriği ile özellikle oruçlu iken de uygulayabileceğimiz YinYoga , Restotaive HammockYogaTherapy derslerimiz ile kuvvet, güç ve kilo vermeyi destekleyen Suspension HammockFitness derslerimiz herkesin uygulayabileceği başlangıç seviyesinde olup Nisan ayı programımızda ClubMAM'da...Peki ya Ramazan'da beslenme ve egzersiz nasıl yapılmalı? Uzman görüşlerine bakalım neler diyor;


Yapılan araştırmalar, doğru ve yeterli beslenme sağlandığı takdirde, oruç tutmanın vücudu toksinlerden temizleyici etkisi olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda; Ramazan ayında uygulanması gereken beslenme programı, en az 3 tercihen 4 öğün (Sahur, iftar açılışı, iftar yemeği, gece yatmadan önce bir ara öğün) içeriyor olmalıdır. Orucu açarken ise özellikle; enerji verecek, kan şekerini düzenleyecek ve sıvı ihtiyacını karşılayabilecek besinler seçmek daha doğru olacaktır.


Oruç Tutarken Yağ Yakabilmeniz Mümkün!


Açlık metabolizmasında; sindirim sistemi yavaşlar, vücut enerji depolarını koruma altına alır ve enerji harcamasını kısıtlar. Bu sebeple bazal metabolizma hızında bir düşüş gerçekleşir. Yemek saatlerinde vücudunuza aşırı derecede besin yüklendiğiniz takdirde, vücut bu enerji fazlasını yağ depolarına gönderecektir. Bunun aksine hafif ve küçük öğünler tüketirseniz ve bunun yanına egzersizi de eklerseniz sindirim sisteminizin çalışması ve kasların harcadığı enerjiyle birlikte metabolizmanız hızlanacaktır. Böylece; bu depolama sürecinin aksine, vücudunuz yağ yakımını gerçekleştirecektir.


Oruçluyken Hafif Sporları Tercih Edebilirsiniz


Oruçluyken spor yapmak mümkün ancak, yaptığınız egzersizin şiddetini azaltmalısınız. Karaciğerinizde ve kaslarınızda depo edilen şeker azaldığı ve terle kaybedilen su artırdığı için, yüksek yoğunluklu egzersizleri tercih etmemelisiniz. Oruçluyken terletmeyen egzersizler, örneğin; pilates, yoga, hammockyoga , reformer pilates, düşük tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düşük şiddetli egzersizler yapılabilir. Egzersiz programının şiddetini; antrenman sürelerini kısaltıp, dinlenme sürelerini artırarak, set sayıları ve kullandığınız ağırlıkları azaltarak ayarlayabilirsiniz.


Her seviyeden öğrencimizin rahatlıkla uygulayabileceği yeni derslerimizin içerikleri;


Restorative HammockYogaTherapy ; kas eklem, bağ dokusu ve sinir sisteminin iyileşmesini nazikçe uyarmak, travmatik yaralanmayı hem önlemek hem de iyileştirmek için kullanılan terapik bir hamak tekniğidir. Hamağın sağladığı ağırlıksız olma hali vücudun, eklem ve bağ dokularda sıfır baskı ile vücudun esnekliğinin sınırlarında dolaşmasına imkan tanır. Yere oldukça yakın olan hamak ile yüksek performans gerektirmeyen pasif bir çalışma olduğu için herkese uygundur. Hayatın hızlı temposundan arınarak yavaşlamayı, özgürce bırakabilmeyi ve teslim olmayı aşılar.


Yin Yoga : Çin felsefesinin en kadim öğretilerinden biri olan Taoizm’e dayanan Yin Yoga, ilk olarak Amerikalı Paul Grilley tarafından uygulanmış ve öğretilmeye başlanmıştır. Yin yogası eklemleriniz ve bağ dokularınız için oldukça etkili bir yoga şeklidir. Vücudunuzu düzgün bir şekilde hizalayabilmeniz için size yardımcı olan yin yogasında duruş ve nefes alma son derece önemlidir. Yin yoga bağlarınızı ve kemiklerinizi etkiler. Pozda adım adım derinleşerek, nefesle birlikte derin gevşeme haline geçiş pratik edilir. Oldukça yavaş, sinir sistemini sakinleştiren bir pratiktir.


Suspension HammockFitness : hamak ile oluşan askı sistemiyle egzersizlerin direncini kendi vücut ağırlığımızla uygulama yarayan bir kuvvet, dayanıklılık ve esneklik antrenman yöntemidir.Hammock vücudu multi-planar şekilde çalıştırabilen, yerçekimine karşı vücut pozisyonunu ve eklem açılarını değiştirerek direncin yoğunluğu azaltıp çoğaltabildiği tüm fonksiyonel egzersizleri uygulamaya imkan tanıyan bir fitness ekipmanıdır . Eklemler üzerindeki yerçekimi baskısını minimalize ederken açıları değiştirme ya da ağırlığı farklı şekillerde dağıtma yoluyla kişinin kendi direncini sürekli olarak izleyebilmesine olanak sağladığı için, bedeni çalıştırma konusunda benzersiz bir deneyim sunar.


Bütünüyle sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmenizi dileriz.

Matta ve hamakta buluşmak üzere!

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page